כיפות איכותיות

כיפה – סמל מרכזי ביהדות

במהלך השנים, שמירת ראש מכוסה בכיפה, הפכה לסמל מרכזי ביהדות. הכיפה חוצה גבולות וגרסאותיה השונות נחבשת על ראשי יהודים בכל רחבי העולם. מטרתה המרכזית של הכיפה לסמל ענוה וצניעות בפני אלוקים. בניגוד למה שהרוב מצפים לשמוע, לחבישת כיפה אין שום קשר לתורה או למצוותיה. הנוהג התפתח מהצהרה אחת בתלמוד הבבלי, בה הרב חונא (הונא) אומר שהוא לא ילך מרחק של ארבע אמות (שישה מטרים) עם ראש לא מכוסה, "מכיוון שהשכינה נמצאת מעל ראשי." במהלך השנים, שמירת ראש מכוסה הפכה לסימן לענווה בפני אלוקים. כיום ניתן להבדיל בין זרמים בדת על ידי זיהוי הבדלי סוג של כיפה שהם חובשים.

לצפיה במוצרים לחצו כאן

 

גברים יהודים שומרי מצוות (כמו גם יהודים מסורתיים) חובשים כיפות בכל עת. יהודים רבים חילוניים חובשים כיפה רק במהלך טקסים יהודיים, כאשר הם מתפללים בבית הכנסת או בזמן חגים, מועדים וברכות. בסוף אמצע המאה ה-18, הגאון מווילנה – באותה תקופה, המנהיג הדתי הבלתי מעורער של יהדות אירופה – טען כי אף פעם לא מחויבים לחבוש כיסוי ראש, גם לא בקריאת ברכה. אם היה אומר דבר כזה היום, הוא ללא ספק היה מואשם בכפירה, מכיוון שבחשיבה הדתית הנוכחית חבישת כיפה היא בגדר מצוות חובה עבור כל ילד שעבר את גיל המצוות.

כיצד קיבלה הכיפה מקום מרכזי ביהדות

יש הטוענים כי חבישת כיפה הפכה לסמל המבדיל את היהודים מהנוצרים – ככל שהאיבה בין יהודים לנוצרים באירופה גברה עם מאות השנים, חבישת כיפה התפתחה לסמל של היהודים או אפילו סימן לאי נצרות. נוצרי מסיר את כובעו כשהוא נכנס לכנסייה, ולכן היהדות ביקשה לבדל את עצמה בכך שהיא דורשת לכסות את ראשם של המתפללים בעת כניסתם לבית כנסת.

מכאן נובע כי יהודים ספרדים בצפון אפריקה ובמזרח התיכון – שם העוינות היהודית-נוצרית לא הייתה גורם – לא היו באותה תחושה חזקה של כיפה כמו סימן קבוע לזהות יהודית. רק לאחר שעברו להתגורר בישראל והצטרפו לקהילה הגדולה יותר של יהודי ישראל, אימצו יהודים ספרדים דתיים את המנהג בקנה מידה נרחב. פסיקה די חדשה של הרב עובדיה יוסף, האור המוביל של יהדות ספרד במאה ה-20, קבעה כי יש ללבוש כיפה בכל עת כדי "להראות זיקה לקהילה שומרת הדת".

כיפות איכותיות

סגנונות כיפה משתנים לעתים קרובות לפי תתי-קבוצות בעולם הדתי. ישנה אנלוגיה שאומרת – ככל שכיפה גדולה יותר, כך החובש דתי יותר. יהודים חרדים חובשים כיפת קטיפה שחורה רגילה, אם כי יש חסידים שבוחרים בדגם לבן קטן יחסית. ציונים דתיים חובשים כיפות מעוצבות. כיום כמעט וכל יהודי מחזיק מספר כיפות איכותיות, אותן נהוג לחבוש על בסיס יומיומי או בעת מועדים חגים, כניסה לבית תפילה או בתי עלמין.

אם אתם מחפשים כיפות מעוצבות כיפות איכותיות סטודיו "עמנואל" שבירושלים הוא המקום הנכון עבורכם. בסטודיו עמנואל יש כיפות עשויות רקמה, רקמה עבודת יד, פולי סילק ומשי במגוון רחב של צבעים. הכיפות רקמה בעלות עיצובים מגוונים כגון: ירושלים, רימונים, פרחים, מנורה, עץ החיים, שבעת מינים, גלים, עיצוב גאומטרי, עיצוב מופשט, כותונת יוסף, מגן דוד, ציפורים, עץ רימונים ועוד. בנוסף לכך ישנם כיפות מעוצבות במיוחד עבור ילדים. כיפות אלו כוללות עיצובים שילדים אוהבים כמו אותיות אלף בית, מטוסים, רכבות, כוכבים, כלי עבודה וכדומה.

בסטודיו "עמנואל" שבירושלים תוכלו לראות ולרכוש מוצרי יודאיקה שנעשו על ידי האומן – יאיר עמנואל, לרבות כיפות מהודרות ומיוחדות. המוצרים עשויים בקפידה ונבחרו מחומרי גלם איכותיים ומהודרים על פי מיטב המסורת היהודית. לסקירת כלל המוצרים לחצו כאן, לקבלת פרטים נוספים ניתן ליצור קשר במייל emanueljudaicaisrael@gmail.com ובטלפון 026719471.