כיסוי מצה

קצת על ההיסטוריה של המצות ביהדות

מצה היא לחם שטוח שלא הספיק לתפוח. בכל שנה בחג הפסח המצה תופסת את מרכז הבמה בתזונה ובהלכות החג. על פי המסורת במהלך חג הפסח חל איסור לאכול חמץ, כגון לחמים מחמצים, עוגיות או עוגות כאשר במקומו מגיעה המצה, הלא היא לחם שטוח שלא הספיק לתפוח. על פי היהדות זו מצווה לברך על המצות בערב חג הפסח, ונהוג לחלק אותן ל-3 חלקים ולכסות בעזרת כיסוי מצות מיוחד. למרות שהטכנולוגיה הקיימת בימינו מאפשרת הכנת לחם במהירות, המסורת מקבלת חשיבות ולכן בחג הפסח אנו אוכלים מצות ובהלך הדר מקפידים על חלוקה נכונה ועושים שימוש עם כיסוי מצה ואפיקומן. כיום, מפעלי מצות ישראליים שולחים מוצרי מצה כשרים לפסח למעל 50 מדינות ברחבי העולם.

לצפיה במוצרים לחצו כאן

למצה יש היסטוריה ארוכה וישנן פרשנויות רבות סביב מושג זה. המצה נקראת גם "לחם עוני" או "לחם מצוקה", כיוון שבני ישראל לא הספיקו לעשות לעצמם צידה לדרך וגם לא היה להם זמן לחכות שהבצק יתפח. לכן זה הוא סמל ליציאת מצרים ולחץ הזמן שהיה לבני ישראל בזמן שיצאו ממצרים וברחו מהמצרים שרדפו אחריהם.

מצות לפסח לעומת מצות כל השנה

הזן הפשוט לאורך כל השנה טעים בדיוק כמו הזן הרגיל לפסח, אך את מצות הפסח יש להכין במיוחד לחג. מרגע שלוקחים את החיטה לטחנה כדי לטחון אותה לקמח, יש להגן עליה ממגע עם לחות ולהוסיף מים ממש לפני תהליך האפייה. לכן במצות מיוחדות לפסח ישנה תווית – "כשר לפסח". מצה שמורה היא מצה, שלהבדיל ממצה רגילה, נעשית במסגרת תהליך הכנתה שמירה עוד יותר הדוקה על מנת שלא יגיעו לחות או מים אל החיטה לפני הכנת המצות. עד היום מצות שמורות נעשות בעבודת יד מסורתית.

מהי מצה כשרה והיכן תוכלו להשיג כיסוי למצות?

על פי היהדות חשוב להכין את המצה בפחות מ- 18 דקות, אחרת היא נחשבת חמץ. רבנים מצטטים מקורות רבים המראים כי התסיסה מתרחשת תוך 18 דקות לאחר חשיפת התבואה החתוכה לרטיבות. אכילת מצה בפסח היא סמל ליהודים שלא היו להם אפילו 18 דקות לחכות בזמן שהיו במנוסה מפרעה וצבאותיו. ישנה גם מצה עשירה המכונה "לחם עשיר", לחם זה מתייחס אל מצה המיוצרות בתוספת מיץ, שמן, יין או ביצים. יש לה טעם טוב יותר ממצה רגילה ולמרות שאיננה נחשבת חמץ, הרבנים קבעו כי לא ניתן להשתמש בה בסדר כאשר הברכה נאמרת על המצה מכיוון שהיא אינה "לחם עני". הדבר נכון גם לגבי מצות ללא גלוטן ומצות בטעמים.

כיסוי מצה

בארוחת ליל הסדר המסורתית המציינת את תחילת חג הפסח, המצה משחקת תפקיד חשוב. חתיכה אחת, המכונה "אפיקומן", מוסרת בכוונה מהערימה, נשברת ומוסתרת. על המארח לתת מתנה למוצא האפיקומן, וזה המאכל האחרון שאוכלים בסוף הארוחה. כדי לשמור על המצות רעננות ומוגנות, משפחות רבות מחזיקות כיסוי מצה מיוחד.

אם אתם מחפשים מוצרים לשדרג את שולחם ליל הסדר שלכם בפרט ואת חג הפסח שלכם ככל, סטודיו "עמנואל" שבירושלים הוא המקום הנכון עבורכם. בסטודיו עמנואל יש קערות סדר, צלחות סדר, כוסות, מגשים מרובעים למצוות, מגבות רקמה מיוחדות עם טעמי החג, כיסוי מצות וכיסויי אפיקומן צבעוניות, איכותיות ומקושטות.

בסטודיו "עמנואל" שבירושלים תוכלו לראות ולרכוש מוצרי יודאיקה שנעשו על ידי האומן – יאיר עמנואל. חפצי האומנות מציגים אומנת יהודית שימושית בעיצובים וצבעים מרהיבים. המוצרים עשויים בקפידה ונבחרו מחומרי גלם איכותיים ומהודרים על פי מיטב המסורת היהודית. תוכלו למצוא מבחר נהדר של כיסויים בעבודת יד למצות ולחלות. לסקירת כלל המוצרים לחצו כאן, לקבלת פרטים נוספים ניתן ליצור קשר במייל emanueljudaicaisrael@gmail.com ובטלפון 026719471.